Heroina jest jednym z najgroźniejszych narkotyków, który uzależnia zarówno fizycznie jak i psychicznie. Objawy uzależnienia mogą się pojawić już w początkowej fazie zażywania. Nazywana bywa narkotykiem „pierwszego razu”: już jednorazowe przyjęcie okazuje się otwarciem nieszczęścia uzależnienia. Zażywanie heroiny w sposób eksperymentalny i okazjonalny nie ogranicza ryzyka wystąpienia zespołu uzależnienia. Heroina ma bardzo duży potencjał degradujący funkcjonowanie człowieka w obszarze fizycznym i psychicznym. Popularność heroiny i zakres jej stosowania związany jest z tym, że substancja ta wywołuje silnie percepowane odczucia psychiczne.
Heroina znosi odczuwanie bólu, minimalizuje przykre doznania i wprowadza w błogostan pożądany przez zażywającego. Uzależnienie psychiczne wzrasta wraz z kolejnymi zwiększającymi się dawkami. Uzależnienie fizyczne wymusza zwiększanie dawek dobowych potrzebnych najpierw do uzyskania oczekiwanego stanu psychicznego, później już tylko do uniknięcia niezwykle przykrych objawów odstawiennych.
Najskuteczniejszą metodą leczenia w przypadku uzależnienia od heroiny jest terapia substytucyjna przy zastosowaniu leków obniżających głód narkotyku (patrz: Metadon, Suboxone). Program substytucyjny stworzony przez Stowarzyszenie „Eleuteria” zawiera kompleksową ofertę dla osób uzależnionych od heroiny. Pacjentom proponowany, a zarazem zalecany, jest udział w procesie terapii indywidualnej, a także grupowej. Każdy uczestnik programu substytucyjnego pozostaje pod opieką lekarzaoraz terapeuty prowadzącego. Leczenie substytucyjne oraz psychoterapia uzależnienia są w stanie skutecznie pomóc osobom uzależnionym w zmianie sposobu funkcjonowania.